למה משמש דפוס דיגיטלי ומה ההבדל בין דפוס אחר

בעיקרון ובאופן כללי, כדי להדפיס דבר מה, אפשר לפעול בשתי צורות: אפשר ליצור תבנית פיזית של הגרפיקה ו/או הטקסט שרוצים להדפיס, למרוח על התבנית דיו, וללחוץ את הנייר אל התבנית על מנת שהדיו יועבר אל הנייר על פי צורת התבנית. זו היא שיטת הדפוס המקורית שעל פיה הומצא הדפוס, וקיימת עד עצם היום הזה, אלא שאת התהליך הזה מבצעות מכונות גדולות במהירות אדירה ובצורה אוטומטית לחלוטין, שיכולה להגיע לעשרות אלפי יחידות דפוס בשעה, כל עוד כל חומרי הגלם מוזנים למכונה באופן סדיר כולל גיליונות נייר וכולל דיו בצבעים המתאימים. היתרון המשמעותי ביותר של שיטת דפוס זו היא, שהיא מאפשרת להדפיס אין סוף עותקים באמצעות תבנית אחת. החסרון המשמעותי ביותר הוא העלות של יצירת התבנית, וכן חוסר הגמישות בשינויים שיש לבצע בדברי הדפוס.

יצירת דבר הדפוס שלב אחר שלב, שורה אחרי שורה

הצורה השניה ליצור דברי דפוס, אשר נקראת דפוס דיגיטלי, ומוכרת לנו ממדפסת הזרקת הדיו הביתית היא להדפיס חלק אחר חלק עד לקבלת דבר הדפוס המוגמר. במקרה של מדפסת הזרקת דיו, ושל מכונות דפוס דיגיטליות גדולות בבתי דפוס, ההדפסה מתבצעת שורה אחרי שורה עד לקבלת תמונת הדפוס המלאה, כך שאם אנחנו רוצים להדפיס תמונת נוף, אנחנו נראה איך שלב אחרי שלב נוצרת התמונה בזמן יציאתה מן המדפסת, שמים, עננים, ראש העץ, גוף העץ, ולבסוף הקרקע, כשהכל מבוצע שורה אחרי שורה. היתרון המשמעותי של שיטת דפוס זו הוא הגמישות הרבה שהיא מעניקה, ומאפשרת להדפיס כל דבר שאפשר לראות על גבי מסך המחשב. החסרון הגדול הוא העלות הגבוהה, וזמן ההדפסה, בעיקר כאשר מדובר על כמויות גדולות של עותקים.

דפוס מדוייק באיכות גבוהה

הדפוס הדיגיטלי מתאפיין גם ברמת איכות הדפסה גבוהה מאוד, הרבה יותר מרמת איכות ההדפסה בשיטת הדפוס המקורית הנקרא פרס Press. מאחר ומכונות הדפוס של הדפוס הדיגיטלי מדפיסות חלק אחרי חלק מדבר הדפוס המוגמר, ישנה אפשרות לשלוט על איכות הדפוס עד רמת הפיקסל הבודד. יתרון זה הופך למשמעותי כאשר מבצעים הדפסה על מדבקות ועל חומרי שיווק ופרסום, או כאשר מדובר על דברי דפוס גדולים במיוחד כמו שלטים, פוסטרים גדולים, גיליונות ענק הנתלים על בניינים וכדומה. במקרים אלה, יכול המחשב לעבד את התמונה עד רמת הפיקסל, ולעשות את ההתאמות הנדרשות בהגדלת תמונת הדפוס לכל מימד.

הדפסה על חפצים תלת מימדיים

הדפוס הדיגיטלי מאפשר גם להדפיס על משטחים שאינם חלקים כמו דף נייר. כך למשל, הדפסה על ספל שתייה, על עט, על כדור או על כל פריט תלת מימדי אחר, בין שהפאות שלו הן חלקות לחלוטין, ובין שמדובר בצורה מופשטת. יחד עם זאת, ישנן גם טכניקות דפוס כמו דפוס משי, המאפשרות הדפסה על פריטים תלת מימדיים ללא דפוס דיגיטלי.